A TREIA PROMOVARE ÎN LIGA I

Gloria Buzău pleca în stagiunea 2006-2007 cu un obiectiv cert: promovarea în Liga I. Sprijinită financiar de un consiliu de administraţie potent din punct de vedere financiar, condus de Aurel Brebeanu, buzoienii voiau să ajungă pe prima scenă a fotbalului românesc, după ce pierduseră barajul cu Politehnica Timişoara (2002-2003), vis împlinit la finele stagiunii.

Înainte de debutul în sezonul 2006 – 2007, buzoienii au efectuat trei stagii de pregătire centralizată la Târgu Neamţ (29 iunie – 08 iulie), pe litoral (15 iulie – 20 iulie) şi la Predeal (24 – 29 iulie). La Târgul Neamţ, buzoienii au jucat trei jocuri amicale în compania echipelor: Poli Iaşi II, Ceahlăul Piatra Neamţ şi Politehnica Iaşi. Primul joc, disputat în compania echipei secunde a Politehnicii Iaşi a reprezentat şi singura victorie din cantonamentul desfăşurat în Moldova (1 – 0, gol marcat de Bunică în minutul 78). În a doua partidă, Gloria a remizat, scor alb 0 la 0 cu Ceahlăul Piatra Neamţ, iar în ultima partidă au fost învinşi cu 4 la 0 de Politehnica Iaşi. La Predeal, scenariu identic: Gloria obţine o victorie (2 la 1 cu Israel Bhesakne), înregistrează un rezultat de egalitate (0 – 0, cu Precizia Săcele) şi o înfrângere cu Minerul Motru (2-5).

Fotbaliştii buzoieni au mai jucat, până la primul fluier al campionatului cu FCM Bacău (victorie 2-0), Vulturul Energia (victorie 1-0), C.A. Rosetti (victorie, 3-10), Chimia Brazi (victorie, 4-3), Rocar Bucureşti (victorie, 6-0), Ceahlăul Piatra Neamţ (egal, 1-1) şi Steaua II Bucureşti (înfrângere, 0-1).

Revenit la Buzău în 2006, după ce ani de zile administraţia locală şi conducerea clubului au făcut tot ce le-a stat în putere să-l îndepărteze de Crâng, Ion Viorel şi staff-ul său începeau stagiunea 2006-2007 cu presiunea publicului, a administraţiei locale şi a trecutului recent, în care, fără aceştia, Gloria îşi propusese promovarea în prima ligă şi ratase an după an îndeplinirea acesteia, chiar şi cu bugete record.

În fotografia alăturată, preşedintele Tulpan Dan, alături de staff-ul tehnic al buzoienilor şi lotul de jucători, înaintea stagiunii la capătul căreia Gloria Buzău a obţinut ultima dată promovarea în prima ligă.

Tur nereuşit

Gloria Buzău nu a avut parte de un debut reuşit, în ciuda deznodământului. Buzoienii au pierdut cu la 0 în minutul 93 prima etapă disputată chiar în faţa propriilor suporteri, împotriva echipei FCM Bacău, proaspăt retrogradată din Liga I. Victoria a venit pe teren propriu în etapa a treia: 2 la 1 cu Forex Braşov, după ce elevii lui Viorel pierduseră runda a doua cu 1 – 0, la Botoşani. În etapa a patra, buzoieni au remizat 0 – 0, în deplasare cu FCM Câmpina, pentru ca în următoare etapă să depăşească la scor, 6 la 0 Sportul Studenţesc. Până la finele turului, fotbaliştii buzoieni au mai acumulat 20 de puncte, drept urmare după 17 jocuri Gloria se afla pe locul şase, cu 27 de puncte, la patru puncte de ocupanta locului doi Forex Braşov.

Retur fără cusur

Locul şapte, la doar patru puncte de promovare le-a dat aripi buzoienilor. În iarnă, gruparea din Crâng renunţase la Marcel Otvoş, Cosmin Gheroghiţă (ambii plecaţi la Farul Constanţa) şi la Muţiu (Plecat la Petrolul Ploieşti), dar chiar şi aşa Gloria a reuşit un retur excelent cu zece victorii (1-0 cu FCM Bacău, 2-0 cu FC Botoşani, 3-2 cu FCM Câmpina, 3-2 cu Sportul Studenţesc, 1-0 cu Dunărea Giurgiu, 3-2 cu Chimia Brazi, 2-1 cu Petrolul Ploieşti, 1-0 cu FC Snagov, 4-1 cu FC Săcele, 2-1 cu Dunărea Galaţi şi 3-0 cu Cetate Suceava), cinci rezultate de egalitate (0-0 cu Forex Braşov, Dacia Unirea Brăila şi FC Braşov, 1-1 cu Prefab Modelu şi CS Otopeni) şi doar două înfrângeri (0-1 cu FC Snagov şi 7-1 la Delta Tulcea). Rezultate care au i-au dus pe buzoieni pentru a treia oară pe prima scenă a fotbalului românesc.

Lotul Gloriei Buzău înainte de debutul sezonului 2006 – 2007: Mihai Barbu, Ştefan Leu, Romeo Constantin Stan, Constantin Iulian Muţiu, Ciprian Emil Ciobanu, Cătălin Costel Petre, Petruţ Cătălin Vlaicu, Dan Pană, Cristian Marcel Otvoş, Dorinel Popa, Andrei Eduard Nicola, Ionuţ Florin Cramer, Octavian Cosmin Gheorghiţă, Michael Andreas Popescu, Sorin Chirciu, Daniel Nelu Popliacă, Ciprian Brighiu, Nicolae Mărculescu, Romică Bunică, Ivan George, Cătălin Anghel, Daniel Nica, Eduard Şotrocan, Ştefan Stere, Mihai Dragomir, Costel Ilie, Valentin Ioviţă şi Ion Viorel.
Antrenor principal: Ion Viorel Antrenori secunzi: Ion Basalâc şi Vasile Lazăr.
Preşedinte: Aurel Brebeanu
Director sportiv: Dan Tulpan

Aurel Brebeanu, preşedintele Gloriei Buzău în divizia secundă – FOTO

„Pe forum vă daţi mari, în realitate simpli ţărani” şi „20 de ani de aşteptare pentru o mare realizare” bannerele galeriei buzoiene la meciul retur cu Petrolul Ploieşti (etapa a XXVIII-a, Gloria – Petrolul: 2 – 1).

Obiectiv îndeplinit

Revenirea pe prima scenă a fotbalului românesc, după o absenţă de mai bine de două decenii, a reprezentat un nou început pentru buzoieni, care erau pregătiţi din toate punctele de vedere pentru a găzdui onorabil meciuri de Liga I. Primul meci (28 iulie 2007, ora 19.00) a adus şi primul adversar de calibru, formaţia Dinamo Bucureşti. Din păcate, “glorioşii” au pierdut la limită cu 2 la 1, deşi deschiseseră scorul în minutul 24 prin Ioviţă. Golurile “câinilor” au fost marcate de Cristea (min. 35) şi de Niculescu (min. 48).

Gloria Buzău, echipa din prima etapă: Barbu, Nejneru, Vlaicu, Petre, Tudose, Paleacu
(min. 53 Dino Eze), Ionescu (min. 53 Ion Viorel), Şuleap (Bunică), Ioviţă, Guriţă şi Simion.
Antrenori: Ion Viorel şi Ilie Stan.

Prima victorie a venit abia în etapa a doua, când Gloria s-a impus cu 1 la 0 (gol Claudiu Ionescu) în faţa echipei Farul din Constanţa, după ce în runda a două suferise o înfrângere necruţătoare: 4 la 0, în deplasare la Piatra Neamţ. Până la meciul remiza albă cu Unirea Urziceni (etapa a VII-a), buzoienii mai pierd trei jocuri (deplasare: 0 la 3 cu Poli Iaşi, acasă: 1 la 2 cu CFR Cluj şi în deplasare la Pandurii Târgu Jiu: 3 la 0). Egalul cu ialomiţenii le-a priit “glorioşilor” care mai obţin un punct şi în Giuleşti, contra Rapidului şi apoi o victorie “acasă” cu UTA. În ultimele şapte etape ale turului, Gloria a câştigat trei partide (acasă: 3 la 2 cu “U” Cluj, deplasare: 2 la 3 cu Oţelul Galaţi şi acasă: 2 la 1 cu Politehnica Timişoara), a pierdut patru (deplasare: 4 la 1 cu FC Vaslui, acasă: 0 la 1 cu Dacia Mioveni, deplasare: 3 la 2 cu Gloria Bistriţa şi în deplasare la Craiova: 3 la 1 cu Universitatea)şi a încheiat una la egalitate (acasă: 1 la 1 cu Steaua).

Povestea unui meci…
Gloria Buzău – Steaua Bucureşti: 1-1

Nu există suporter al sportului rege din România care să nu fi auzit de memorabila partidă dintre Gloria Buzău şi Steaua Bucureşti din cadrul ultimei etape a turului Ligii I, sezonul 2007/2008. La fel de bine, cum nu este suporter al roş-albaştrilor care să îl uite vreodată pe Bunică. Se întâmpla pe 30 noiembrie 2007, pe stadionul din Crâng. Gloria Buzău întâlnea una din pretendentele la titlu, formaţia Steaua Bucureşti antrenată de Marius Lăcătuş, cel mai valoros fotbalist din istoria roş-albaştrilor. Bănuit de blat, meciul s-a dezvoltat apoteotic la ambele porţi. În minutul 20, Ioviţă scapă singur cu Zapata. E gol!!! … Nu. Vali trimite dintr-o poziţie ideală în stâlpul din stânga porţii steliste. 0 – 0 la pauză. Din tribune se auzea murmurul cârcotaşilor: “E aşa de ochii lumii. Dă gol Dică în a doua”. Prima ocazie a reprizei secunde, ne-a aparţinut tot nouă. Guda, se fereşte din faţa unui balon centrat perfect de un coechipier, ocazie care ar fi trebuit transformată în gol. În minutul 65, Fane Stoica îl schimbă pe Guda, cu Bunică. Se spune că în timp ce se pregătea să între în teren, Bunică l-a întrebat pe antrenor: “Nea Fane, ce fac? Dacă o am, o dau?”, iar replica
tehnicianului a venit scurt: “Dă-o mă”.

Minutul 78. Corner Steaua. Mingea ajunge în colţul careului mic, Lovin prelungeşte cu o lovitură de cap, până mai în spate la Dică, care înscrie relaxat cu latul din patru metri. 0 la 1, şi lucrurile par să fi intrat pe făgaşul normal. Surpriză! Suporterii stelişti prezenţi pe arena buzoiană încep să strige: “Fără blaturi! Fără blaturi!”. Pe undeva normal, având în vedere faptul că favoriţii lor nu legaseră două pase până la deschiderea scorului. Spectatorii încep să părăsească stadionul. Cei mai optimişti au rămas lângă gardurile ce împrejmuiesc terenul, doar doar terminăm la egalitate. Deja minutul 80. “E prea târziu”. Acţiune bună a buzoienilor pe axul central al defensivei bucureştene, soldată cu o lovitură liberă de la 25 de metri. Minutul 87. Execută Bunică. Îşi ia elan doar doi paşi. Priveşte spre balon. Calcă o dată, mai face un pas…. Gooooolllll!!! Îl are în faţă pe Dică, care priveşte în pământ, aude ţipete din tribună şi se vede năpusit de coechipieri. Nu a realizat ce a făcut. Priveşte tabela, e 1 la 1. Îşi face cruce şi ridică un deget în aer. El egalase.

Gloria Buzău: Mincă – Nejneru, Jozici, Vlaicu, Filip – Doicaru, Eze – Paleacu, Cl. Ionescu (min. 84 Gheorghe), Ioviţă – Guda (min. 65 Bunică).
Steaua Bucureşti: Zapata – Golanski, E. Baciu, I. Rada, P. Marin – Bădoi, Lovin, Croitoru (min. 62 Cristocea), Neaga (min. 86 Bicfalvi) – N. Dică, V. Badea (min.70 Zaharia).

Bunică, înger sau demon?

Isprava vârfului buzoian nu a rămas fără urmări. Şi ca la orice rană, rămâne cicatricea. Pentru o parte a iubitorii sportului rege din Buzău, Bunică este “vinovat” pentru situaţia actuală a grupării din Crâng. Mulţi spun că a “muşcat” mâna care l-a hrănit. A se înţelege: a furat titlul Stelei, echipă patronată de Gheorghe Becali, acelaşi Gheorghe Becali care sprijinea din umbră Gloria încă din 2000. Pentru cealaltă parte a microbiştilor buzoieni, reuşita lui Bunică rămâne dovada prin care Buzăul a arătat că nu se subjugă nici unei echipe, indiferent de numele ei, de tradiţie sau de cine este condusă. A fost dovada de moment că Gloria este egala unei formaţii cu pretenţii la titlu. Golul antologic a dat naştere multor poveşti mai mult sau mai puţin adevărate. Spre exemplu, se zice că după marcarea golului, coechipierii i-au strigat: “Romi, ce ne-ai făcut?!”, sau că Bunică ar fi fost bătut în vestiar, ştire care a apărut într-un cotidian central. Prostii. Singurul zvon, care capătă contur de credibilitate, ar fi acela potrivit căruia la două-trei zile după partidă, Gigi Becali ar fi fost în cantonamentul buzoienilor e la Ciuta (judeţul Buzău) şi i-ar fi cerut lui Bunică să plece. Vă întrebaţi probabil dacă a fost meciul aranajat, de ce Bunică nu a ştiut? Nu pot spune că a fost aranajat, nici că Bunică n-a vrut să dea gol. Însă mă hazardez în a spune că Bunică nu era titular de drept, ba chiar căpătase statutul de rezervă şi că la meciul cu Steaua a fost inclus pe foaia de joc (unde pot fi trecuţi maxim 18 jucători!) ultimul, pentru că un coechipier se accidentase în ultimul moment.

Retur dificil…

În prima etapă a returului buzoienii pierd în “groapă”, contra lui Dinamo cu 2 la 0. Răzbunarea vine în runda 19. După ce în tur au fost învinşi cu 4 la 0, “glorioşii” se impun cu 4 la 1 în faţa Ceahlăului din Piatra Neamţ. Evoluţia oscilantă din partea a doua a sezonului a făcut ca soarta fotbaliştiilor din Crâng să se decidă în ultimele 90 de minute ale campionatului.

Destin “croit” în Oltenia

Gloria Buzău a trecut prin emoţii mari la primul sezon în Liga I, după mai bine de douăzeci de ani. Soarta buzoienilor nu s-a decis ca în trecut la Arad, ci la Piatra Neamţ. În ultima etapă, trei din cele patru echipe ce urmau să retrogradeze se ştiau. Gloria Buzău întâlnea în ultima rundă Steaua, chiar în infernul din Ghencea. Steliştii erau montaţi pentru victorie la scor, mai ales că dacă nu pierdeau două puncte cu buzoienii în tur erau campioni. Ceahlăul Piatra Neamţ, contracandidata buzoienilor la evitarea retrogradării juca cu Universitatea Craiova în deplasare. Jucătorii Universităţii erau deja cu gândul la vacanţa, o victorie pe “Ion Oblemenco” contând doar pentru moral. Pentru a îndepărta orice bănuială asupra unor eventuale aranjamente, Liga Profesionistă de Fotbal programase toate meciurile din ultima
rundă să înceapă la aceaşi oră: 17.00. Buzoienii aveau nevoie de trei puncte pentru a fi siguri de participarea lor şi sezonul următor în Liga I, în timp ce moldovenii puteau respira liniştiţi şi cu un rezultat de egalitate. În timp ce Steaua făcea demonstraţie de forţă cu Gloria în Ghencea chiar în ziua când se împlineau 22 de ani de la cucerirea Cupei Campionilor Europeni, Rusmir deschidea scorul pentru Ceahlăul. Dina a adus egalarea în minutul 26, când deja la Bucureşti, Pepe Moreno adusese Steaua în avantaj. Gloria pica, Ceahlăul rămânea. Cu doar trei minute înainte de pauză, Dina reuşea dubla: 2 la 1 şi Gloria tragea speranţe pentru încă un sezon în Liga I. Lui Rusmir nu i-a convenit rezultatul de pe tabelă şi mai înfipt o dată mingea între aţe: 2 la 2 şi suntem iarăşi în B. Pe Ghencea, Steaua conducea deja cu 4 la 0. Salvarea buzoienilor a venit de la Pecha. Jucătorul grupării nemţene a marcat în propria poartă când mai erau doar cinci minute până la finalul campionatului. Fluier final al ultimei runde. Steaua – Gloria: 5 la 0 şi Universitatea Craiova – Ceahlăul Piatra Neamţ: 3 la 2. Când a fost anunţat la staţia de amplificare de pe Ghencea rezultatul de la Craiova, jucătorii Gloriei Buzău au fost cei mai fericiţi învinşi din istoria fotbalului românesc. Se spune că la meciul Craiovei ar fi fost prezent un emisar al clubului din Crâng, care ar fi avut “pregătită” pentru olteni o sacoşă de bani care să îi motiveze pentru un succes în dauna Ceahlăului. Până la proba contrarie, rândurile de mai sus rămân doar simple speculaţii.

Costel Bucur, alături de Gigi Becali. În plan îndepărat, Dan Tulpan şi Ion Viorel. – FOTO

Optimi: Gloria Buzău – Poli. Timişoara: 5-4 d.p.7- 5 final
Sferturi: Pandurii Tg. Jiu – Gloria Buzău: 3-3 d.p.
Semi-finale: Unirea Urziceni – Gloria Buzău: 1-0

Aproape de o minune

Pe lângă evitarea retrogradării, Gloria lui „Mourinhio” Stoica a reuşit cea mai bună performanţa din istoria clubului în Cupa României. „Glorioşii” au reuşit accederea în semi-finalele Cupei României, fiind la un pas de finală şi la doi paşi de participarea în Cupa UEFA.

Cupa României 2007-2008, 16-zecimi
26 septembrie 2007, ora 15.30
Breaza: Tricolorul Breaza – Gloria Buzău: 0 – 1
Marcator: min. Stere Guda.
Gloria Buzău: Stoicescu, Dârvaru, Iacob, Vlaicu, Filip, Paleacu, Moraru, Tudose, Stanciu, Bunică şi Guda.
Schimbări: min. 46 Honciu (Stanciu), min. 46 Untaru (Bunică) şi min. 70 Popescu (Moraru).

Cupa României 2007-2008, optimi
05 decembrie 2007, ora 12.00
Buzău: Gloria Buzău – Politehnica Timişoara: 5-3 d.p
Marcatori: min. 93 Liţu/ min. 75 Stancu (în timp regulamentar), min. 107 Bunică/
119 Stancu (în minutele de prelungire), Gheorghiţa, Bunică, C. Petre, Jozici, Guda/
Alexa, Raţiu, S. Rădoi (la penalty-uri). A ratat pentru oaspeţi Gigel Bucur.
Gloria Buzău: Mincă, Doicaru, Tudose, Petre, Jozici, Gheorghiţă, Filip, Gheorghe,
Liţu, Ioviţă şi Simion.
Schimbari: min. 51 Iacob (Tudose),min. 51 Bunică (Simion) şi min. 80 Guda (Ioviţă).

Cupa României 2007-2008 , sferturi
28 septembrie 2008, ora 16.15
Mogoşoaia: Pandurii Târgu Jiu – Gloria Buzău: 2-3 d.p.
Marcatori: Tudose, Simion, Eze/ Stângă, Anilton (la lovituri de departajare).
Au ratat: Liţu/ Orac, Cardozo şi Jessui.
Gloria Buzău: Mincă, Nejneru, Vlaicu, Tudose, Vigariu, Filip, Bicfalvi, Liţu, Ionescu, Eze şi Simion. Schimbări: Ioviţă (Vigariu), Şuleap (Ionescu) şi Jozici (Bicfalvi).

Cupa României 2007-2008, semi-finale
17 aprilie 2008, ora 20.45
Stadion: Cotroceni, Bucureşti: Unirea Urziceni – Gloria Buzău: 1-0.
Marcator: min. 88 Răzvan Pădureţu.
Gloria Buzău: Mincă, Ninu, Tudose, Jozici, Eze, Stoica, Doicaru, Bicfalvi, Liţu, Guda şi Simion.
Schimbări: min. 55 Ionescu (Guda), min. 58 Nunez (Simion) şi min. 60 Nejneru (Stoica).

Bilet de intrare la semi-finala Cupei României dintre Gloria Buzău şi Unirea Urziceni – FOTO
Ştefan „Mourinhio” Stoica – FOTO

La timpuri noi… echipei noi…

Promovarea în Liga I i-a determinat pe conducătorii grupării buzoiene să alinieze clubul la standardele celorlalte divizionare A. Astfel, odată cu promovarea în primul eşalon a luat fiinţă şi Gloria II Buzău, o echipă menită să crească jucători tineri pentru prima formaţie, şi totodată un loc unde rezervele seniorilor să nu îşi iasă din mână. Timp de două sezoane, Gloria Buzău a evoluat în Liga a IV-a buzoiană şi fost pregătită de Nicolae Anton. Pe la formaţia secundă au trecut atât jucătorii străini, “pasageri” pe meleagurile buzoiene, cât şi fotbalisţi importanţi ai Gloriei, precum Claudiu Ionescu. A doua echipă s-a desfiinţat o dată cu retrogradarea Gloriei în divizia secundă.

Lotul B – al Gloriei Buzău
Gloria II Buzău înainte de meciul disputat în deplasare cu Amicii Berca (Valea Nucului) 2007 – FOTO
Echipa de juniori a Gloriei II Buzău, înainte de meciul cu Amicii Berca (Valea Nucului) – 2007 –

Rezultatele Gloriei Buzău în sezonul 2007 – 2008

TUR
1. Gloria Buzău – Dinamo Bucureşti: 1 la 2 (marcatori: Ioviţă/ Cristea, Niculescu)
2. Ceahlăul P. N. – Gloria Buzău: 4 la 0 (marcatori: Cebotaru, Rusmir, Frunză, Ayza)
3. Gloria Buzău – Farul Constanţa: 1 la 0 (marcator: Ionescu)
4. Poli. Iaşi – Gloria Buzău: 3 la 0 (marcatori: Cernoch, Ciobanu, Silvăşan)
5. Gloria Buzău – CFR Cluj: 1 la 2 (marcatori: Ionescu/ Trică, Fabbiani)
6. Pandurii Tg. Jiu – Gloria Buzău: 3 la 0 (marcatori: Rus, Vasilache, Păcurar)
7. Gloria Buzău – Unirea Urziceni: 0 la 0
8. Rapid Bucureşti – Gloria Buzău: 0 la 0
9. Gloria Buzău – UTA: 1 la 0 (marcator: Ioviţă)
10. FC Vaslui – Gloria Buzău: 4 la 1 (marcatori: Ljubinkovici x 3, Eze (a.g.)/ Liţu)
11. Gloria Buzău – Dacia Mioveni: 0 la 1 (marcator: Daouda)
12. Gloria Bistriţa – Gloria Buzău: 3 la 2 (marcatori: Tilincă x 2, Rus/)
13. Gloria Buzău – Universitatea Cluj: 3 la 2 (marcatori: Nejneru, Dos Santos, Park (a.g)/ Jovancovici, Savu)
14. Oţelul Galaţi – Gloria Buzău: 2 la 3 (marcatori: Jula x 2/ Vlaicu, Ionescu, Simion)
15. Gloria Buzău – Politehnica Timişoara: 2 la 1 (marcatori: Jozici, Vlaicu/ Karamyan)
16. Universitatea Craiova – Gloria Buzău: 3 la 1 (marcatori: Costea x 2, Wobay/ Paleacu)
17. Gloria Buzău – Steaua Bucureşti: 1 la 1 (marcatori: Bunică/ Dică)

RETUR
18. Dinamo Bucureşti – Gloria Buzău: 2 la 0 (marcatori: Bratu, Niculescu)
19. Gloria Buzău – Ceahlăul P. N.: 4 la 1 (marcatori: Liţu, Eze, Ionescu x 2/ Doicaru)
20. Farul Constanţa – Gloria Buzău: 0 la 0
21. Gloria Buzău – Politehnica Iaşi: 1 la 1 (marcator: Liţu)
22. CFR Cluj – Gloria Buzău: 2 la 0 (marcatori: Trică, Dubarbier)
23. Gloria Buzău – Pandurii Tg. Jiu: 1 la 3 (marcatori: Ionescu/ Vasilache, Orac, Păcurar)
24. Unirea Urziceni – Gloria Buzău: 2 la 0 (marcatori: Petre, Galamaz)
25. Gloria Buzău – Rapid Bucureşti: 1 la 0 (marcator: Liţu)
26. UTA – Gloria Buzău: 2 la 1 (marcatori: Marincău, Edson/ Ionescu)
27. Gloria Buzău – FC Vaslui: 1 la 1 (marcatori: Ioviţă/ Matei)
28. Dacia Mioveni – Gloria Buzău: 0 la 0
29. Gloria Buzău – Gloria Bistriţa: 1 la 0 (marcator: Ionescu)
30. Universitatea Cluj – Gloria Buzău: 1 la 2 (marcatori: Jovanovici/ Liţu, Bicfalvi)
31. Gloria Buzău – Oţelul Galati: 0 la 4 (marcatori: Jula x 3, Viglianti)
32. Politehnica Timişoara – Gloria Buzău: 1 la 0 (marcator: Bucur)
33. Gloria Buzău – Universitatea Craiova: 1 la 0 (marcator: Andre Nunes)
34. Steaua Bucureşti – Gloria Buzău: 5 la 0 (marcatori: Moreno x 3, Mendoza, Neaga)

Costel Bucur a donat poarta Mănăstirii Ciolanu – FOTO

Gloria Buzău, câştigătoarea turneului de la Oudenaarde

În 2007, grupa de copii `89 -`90 a buzoieniilor, pregătită de şeful centrului de copii şi juniori, Nicolae Anton, a reuşit o performanţă unică în istoria grupării din Crâng: câştigarea turneului internaţional de la Oudenaarde (Belgia). Alături de formaţia buzoiană au mai fost participat echipe din Belgia, Olanda, Franţa şi Anglia. Buzoienii “au căzut” în grupă cu Sparta Beveren (Belgia), Oudenaard (Belgia), Eine (Belgia) şi Hasting (Anglia). Anton rememorează: “Când am aflat echipele din grupa noastră, m-a apucat durerea de cap. Toate formaţiile aveau jucători masivi, un staff alcătuit din medici, preparatori fizici şi doi – trei antrenori. Mi-a zis că nu trebuie să ne facem de râs”. Şi nu s-au făcut. Gloria a câştigat toate cele patru partide din grupă, şi a disputat finala cu o altă echipă belgiană, Olsa Brakel. “Pentru copii a fost ceva extraordinar de emoţionant. S-au cântat imn-urile, am avut toate condiţiile, totul a fost perfect. Le-am zis că dacă tot am ajuns până aici trebuie să câştigăm trofeul” sunt spusele unui antrenor prin mâinile căruia a trecut şi Claudiu Ionescu.

“Glorioşii” s-au impus cu 1 la 0, graţie reuşitei semnate de Surlaru în prima repriză. A fost cea de-a doua participare a grupării buzoiene la turneul flamand. În urmă cu doi ani, fotbaliştii pregătiţi de Titi Mircea au încheiat competiţia pe ultimul loc, primind trofeul pentru Fair-Play.

Grupa `89 – `90 care a reprezentat Gloria Buzău la turneul internaţional de la Oudenaarde: Iulian Sava, Marian Oprea, Cosmin Renţea, Marian Botea, Cristian Ursu, Ionuţ Sima, Cristi Stanciu, Valentin Liscănoiu, Auraş Moraru, Valentin Creţu, Leonard Cârneci, Cătălin Surlaru, Alexandru Honciu, George Stănescu şi Cătălin Moşescu.

Rezultatele din grupă:
Gloria Buzău – Eine: 8 – 2
Au marcat: Honciu x 3, Surlaru x 2, Sima, Creţu şi Stanciu.

Oudenaard – Gloria Buzău: 0 – 1
A marcat Surlaru.

Gloria Buzău – Hastings: 1 – 0
A marcat Creţu

Sparta Beveren – Gloria Buzău: 1 – 7
Au marcat: Honciu x 3, Cârneci x 2, Surlaru şi Stănescu.

Finala: Olsa Brakel – Gloria Buzău: 0 – 1

Lotul buzoienilor în sezonul 2007 – 2008: Mihai Barbu, Costel Petre, Alexandru Tudose, Cătălin Vlaicu, Marius Şuleap, Marius Nejneru, Alin Paleacu, Claudiu Ionescu, Valentin Ioviţă, Guriţă, Valentin Simion, Romică Bunică, Dino Eze, Ion Viorel, Cristian Stoicescu, Eduard Şotrocan, Andreas Popescu, Cosmin Gheorghiţă, Constantin Doicaru, Alin Liţu, Alexandru Iacob, Salih Jaber, Alexandru Filip, Chirciu, Răzvan Ochiroşii, Dos Santos, Mihai Mincă, Stere Guda şi Nikola Jozici.

– Conducerea executivă –
Finanţator: Constantin Bucur
Preşedinte C.A.: Aurel Brebeanu
Director marketing: Cristian Teodorescu
Secretar general: Emil Sandu

– Conducerea tehnică –
Antrenor principal: etapele 1 şi 2 Ion Viorel, etapele 1 – 4 Ilie Stan, etapele 5 – 34 Ştefan Stoica.
Antrenori secunzi: etapele 1 – 2 Ion Basalâc, 5 – 34 Vasile Mănăilă, 1 – 34 Vasile Lazăr. Spre sfârşitul campionatului, buzoienii s-au bazat, din postura de antrenor cu portarii şi pe Silviu Lung.