La ultimul meci al acestui an, echipa națională a României a suferit prima înfrângere de la numirea lui Cosmin Contra în funcția de selecționer. În prima repriză, Budescu a fost jucătorul tricolor cel mai activ. Într-un interval de doar opt minute, el a avut două ocazii la poarta lui Cilessen. În tabăra noastră, Pantilimon a reușit, de asemenea, două intervenții importante până la pauză, stopând încercările lui Propper și Babbel. Pentru repriza a doua, Budescu și Ţucudean nu au mai pășit pe teren, fiind înlocuiți cu Stanciu și Andone, însă au fost olandezii cei care au reușit să deschidă scorul. O centrare precisă de la Berghuis a fost transformată în gol de Memphis Depay. Tot Berghuis a oferit o pasă excelentă și către Ryan Babel. Doar Cristian Ganea a mai încercat să amenințe poarta lui Cilessen, dar partida dintre România și Olanda s-a încheiat cu un scor de 0-3, Luuk De Jong a înscris dintr-o nouă pasă decisivă oferită de Berghuis, în ultimul meci al echipei conduse de Dick Advocaat în calitate de selecționer.

Aceasta a fost a zecea înfrângere a României în fața Olandei în cele 14 meciuri directe dintre cele două echipe.