FCSB a avut meciul de debut în grupele Europa League împotriva echipei Viktoria Plzen. Partida s-a desfășurat pe teren propriu, pe Arena Națională. Echipa roș-albastră a obținut o victorie decisivă cu scorul de 3-0.

FCSB a avut o performanță excelentă în fața echipei Viktoria Plzen în debutul său în grupele Europa League. Budescu, cu o dublă, și Alibec au contribuit la victoria cu scorul de 3-0 pentru roș-albaștri. Echipa a început cu dreptul aventura sa în grupele Europa League, reușind să învingă Viktoria Plzen. Cehii au avut prima mare ocazie a meciului, lovitura lui Petrzela nimerind bara transversală. În doar câteva momente, Budescu a primit un penalty după ce a căzut în careu, iar el însuși a transformat lovitură de pedeapsă. Jocul echipei FCSB s-a amplificat, iar Alibec ar fi putut majora avantajul la 2-0, dar a fost blocat în ultima clipă de portarul advers. Înainte de pauză, Alibec i-a oferit o pasă excelentă lui Budescu, care și-a completat dubla cu un lob subtil. Cehii au mai avut o mare șansă la gol, când șutul lui Zivulic a fost respins în corner de portarul Niță.

În repriza a doua, au avut loc mai puține ocazii de gol. În minutul 73, Denis Alibec a înscris al treilea gol al echipei, cu un șut dintr-o lovitură liberă deviat de zid. Acesta a fost și rezultatul final al partidei, iar echipa roș-albastră așteaptă acum meciul de campionat împotriva echipei Gaz Metan.

FCSB: Florin Niţă – Romario Benzar, Bogdan Planic, Mihai Bălaşa, Junior Morais – Mihai Pintilii, Dragoş Nedelcu – Cătălin Golofca, Constantin Budescu, Florinel Coman – Denis Alibec (căpitan).

Antrenor: Nicolae Dică.

Rezerve: Daniel Vlad – Harlem Gnohere, Florin Tănase, Marko Momcilovic, Ovidiu Popescu, William Amorim, Dennis Man.

Viktoria Plzen: Ales Hruska – Radim Reznik, Lukas Hejda, Tomas Hajek, David Limbersky – Diego Zivulic, Patrik Hrosovsky – Milan Petrzela, Daniel Kolar (căpitan), Jan Kopic, Jakub Reznicek.

Antrenor: Pavel Vrba.

Rezerve: Matas Kozacik – Dominik Svacek, Tomas Horava, Martin Zeman, Marek Bakos, Milan Havel, Andreas Ivanschitz.