La fel ca în anul precedent cu Manchester City, FCSB a primit cinci goluri în meciul jucat la București și a ratat astfel calificarea în grupele UEFA Champions League. Junior Morais a reușit să înscrie un gol împotriva echipei Sporting Lisabona, însă Nicolae Dică a suferit prima înfrângere de la preluarea echipei, scorul final fiind de 1-5.

Cu toate acestea, pentru al doilea an consecutiv, echipa roș-albastră a reușit să ajungă în grupele Europa League. Această realizare vine în urma ratării calificării în grupele UEFA Champions League, iar adversarii lor vor fi dezvăluiți vineri, în timpul tragerii la sorți.

După un scor de 0-0 în meciul de la Lisabona, echipa Sporting a reușit să deschidă rapid scorul pe Arena Națională, în minutul 13, prin golul marcat de Doumbia, care a fost titularizat în locul lui Bas Dost. Atacantul ivorian a reușit să-l învingă pe Niță, depășindu-l pe Enache înainte de a marca.

Totuși, avantajul oaspeților a durat doar șapte minute. Alibec l-a depășit ușor pe fostul fundaș al Barcelonei, Jeremy Mathieu, iar după respingerea șutului său, mingea a ajuns la Junior Morais, care a egalat scorul 1-1 printr-o execuție simplă, stabilind astfel rezultatul la pauză.

La pauză, scorul a rămas 1-1. După reluarea meciului, echipa portugheză a revenit în avantaj într-o fază în care Niță și Enache au avut o încurcătură, permițând lui Acuna să profite și să marcheze.

A fost 3-1 după ce Gelson Martins a preluat mingea individual, Momcilovic neputând să îl blocheze, și portughezul a înscris cu precizie din marginea careului.

Martins a contribuit și cu o pasă decisivă – într-un contraatac, a oferit o pasă excelentă lui Bas Dost, care intrase pe teren după pauză.

La fel ca și în confruntarea din anul precedent cu City, FCSB a primit cinci goluri. După ce Niță a reușit o intervenție spectaculoasă, Battaglia a marcat pentru a aduce scorul la 5-1, rezultat care s-a menținut până la finalul meciului.

FCSB: Niţă – Enache, Larie, Momcilovic, Junior Morais – OV. Popescu, L. Filip – Teixeira, Budescu, Golofca – Alibec

Rezerve: Stăncioiu – Gnohere, F. Tănase, Pleaşcă, Achim, De Amorim, Man

Antrenor: Nicolae Dică

Sporting: Rui Patricio – Piccini, Coates, Mathieu, Coentrao – Battaglia, Adrien Silva – Gelson Martins, Bruno Fernandes, Acuna – Doumbia

Rezerve: Salin – Alan Ruiz, B. Cesar, Petrovic, Bas Dost, Medeiros, Figueiredo

Antrenor: Jorge Jesus