Dinamo Kiev s-a impus dramatic, la lovituri de departajare, scor 6 la 5, în manşa secundă din turul trei al Conference League, în compania grecilor de la Aris Salonic. La capătul a 90 de minute, pe arena Superbet a formaţiei Rapid Bucureşti, ucrainienii se aflau în avantaj, scor 2 la 1; 2-2 la general, după ce grecii s-au impus la limită, pe teren propriu.

Cu şapte minute înainte de fluierul final al primelor 45 de minute, contrar cursului jocului, Aris a deschis scorul la capătul unei acţiuni de manual. Centrare de pe partea dreaptă, la colţul lung, pasă din prima a lui Palma din colţul careului de şase metri în gura porţii, acolo unde Djurasek a îndeplinit o simplă formalitate, punând latul pentru 0 – 1.

S-a intrat la cabine la egalitate, scor 1 la 1, dar cu avantajul fragil la general al oaspeţilor care au câştigat turul cu 1 la 0, prea puţin pentru ca elevii lui Mircea Lucescu să nu reuşească să întoarcă tabela în favoarea lor. Cu o posesie net superioară şi un joc ofensiv agresiv, Dinamo Kiev a reuşit să restabilească egalitatea printr-o lovitură de cap superbă a lui Voloshin. Găsit foarte bine în spatele fundaşilor greci de o pasă a lui Sydorchuk, jucătorul ucrainean l-a lobat din apropierea porţii pe goalkeeperul advers, reînviind speranţele pentru play-off în tabăra jucătorilor antrenaţi de Lucescu senior în ultimul minut al primului mitan.

Cu doar cinci minute înainte de expirarea celor 90 regulamentare, Alexander Karavaev a înscris al doilea gol al ucrainienilor, împingând meciul spre prelungiri.

În timpul prelungirilor, echipa lui Mircea Lucescu a primit un avantaj numeric datorită eliminării unui jucător al echipei adverse. Cu toate acestea, Aris Salonic a continuat să fie periculoasă în atac, fiind la un pas să marcheze golul care i-ar fi lăsat în afara Europei pe Lucescu şi ai săi.

Portarul lui Dinamo Kiev, Bushchan, a avut o intervenție providenţială pentru a menține avantajul fragil al echipei sale în prelungiri, deşi formaţia sa evolua în superioritate numerică. Un reflex extraordinar în urma unei lovituri de cap din şase metri, venită după un corner al grecilor, a făcut ca ucrainienii să ducă meciul spre loviturile de departajare.

În runda play-off a Conference League, ultima dinaintea grupelor competiţiei, Dinamo Kiev va întâlni clubul turc Beșiktaș, care a învins echipa azeră Neftchi Baku, formaţie antrenată de românul Adrian Mutu cu 3 la 1 în tur şi 2 la 1 în retur.

UEFA Conference League, turul 3, retur | 17 august 2023, Superbet Arena, Bucureşti, România

Dinamo Kiev (Ucraina) – Aris Salonic (Grecia): 2-1 (1-1, 1-0), după loviturile de departajare: 6-5; în prima manșă: 0-1. Au marcat: 0:1 – 38` Djurasek, 1:1 – 45` Voloshin, 2:1 – 85` Karavaev.

Dinamo Kiev: 1. Bushchan, 24. Tymchyk (20. Karavaev, 72), 44. Dubinchak, 34. Syrotа, 25. Dyachuk, 7. Yarmolenko (9. Parris, 105`), 5. Sydorchuk (6. Brazhko, 72`), 29. Buyalskyi, 10. Shaparenko (18. Andriievskyi, 72`), 91. Voloshin (30. Diallo, 82`) şi 11. Vanat (77. Benito, 105`). Antrenor principal: Mircea Lucescu (România).

Aris Salonic: 94. Choutesiotis, 33. Montoya, 22. Odubajo, 3. Ferrari, 4. Leisman, 16. Darida (24. Pavicic, 75`), 32. Moberg-Karlsson (27. Menendez, 59`), 20. Djurassek (10. Rupp, 59`), 17. Palma (13. Matarrita, 82`), 30. Jules (11. Zamora, 105`) şi 80. Moron (7. Christodoulopoulos, 82`). Antrenor principal: Apostolos Terzis (Grecia).

Cartonașe galbene: Pavicic (80), Palma (82), Matarrita (89), Sirotа (105), Andriievskyi (110), Odubajo (111). Cartonaș roșu: Pavicic (106).